niedziela, 4 listopada 2012

Las przeznaczenia Adam Stojałowski

" Musisz teraz podjąć decyzję, które rzeczy zabierzesz ze sobą. Pamiętaj, że wśród nich są takie, które mogą zdecydować o twoich dalszych losach, zastanów się więc uważnie.
Przed tobą decyzja wyboru plecaka z zestawem niebieskim lub z zestawem czerwonym. Do plecaka z zestawem niebieskim udało się włożyć: przybory toaletowe z ręcznikiem, drugą parę adidasów i spodni, kompas, prowiant, lornetkę, linę, zestaw menażek, parę ciepłych skarpet i świeżą bieliznę oraz ulubioną koszulkę.
Plecak z zestawem czerwonym ostatecznie zawiera: nożyczki, czarną pastę do butów, przybory toaletowe z ręcznikiem, zestaw nici do szycia, płaszcz przeciwdeszczowy, prowiant, linę, zestaw menażek, parę ciepłych skarpet i świeżą bieliznę oraz ulubioną koszulkę.
Kolor zestawu zdecyduje o późniejszym wyborze trasy."

Który plecak wybierzesz? Mi się udało. Wybrałam dobry zestaw, dlatego przy pierwszych trudnościach nie musiałam wracać do domu i mogłam kontynuować zabawę. Tak naprawdę to przeszłam całą przygodę bez najmniejszego potknięcia, a później z ciekawości sprawdziłam, co kryło się za innymi wyborami. Gdyby ktoś wybierał pechowo, to powinien rozpoczynać książkę kilka razy, bo złe wybory prędzej czy później zmuszają czytelnika do zakończenia przygody.

Książki takiej jak Las przeznaczenia wcześniej nigdy nie czytałam. Czy macie tak, że czytając książę lub oglądając film macie ochotę krzyczeć bohaterowi co powinien/czego nie powinien robić? Tutaj nie mamy takich dylematów, bo sami musimy wybierać. Jak w dobrej grze, w której nasze decyzje mają wpływ na dalszą fabułę.

Sama fabuła nie jest może jakoś super ciekawa, ale rekompensuje ten niedostatek dobra zabawa. Książeczka nie zachwyca też wyglądem. Wątpię, abym w księgarni zwróciła na nią uwagę. Jest niepozorna, wydana w miękkiej okładce ze średnimi ilustracjami. Plusem jest cena (15 złotych) oraz to, czego dzięki tej książce młodzież może się nauczyć. Dlaczego młodzież? Bo moim zdaniem to do nich przede wszystkim jest adresowana. Według mnie książka Las przeznaczenia byłaby też ciekawą "lekturą" szkolną. Nauka przez zabawę.

Las przeznaczenia rozbudza wyobraźnię, zmusza nas do myślenia, dokonywania wyborów, planowania i ponoszenia konsekwencji za swoje czyny. Posiada więc moim zdaniem wszystko, co książka mająca czegoś uczyć posiadała. 


Las przeznaczenia, Adam Stojałowski, Warszawska Firma Wydawnicza, 2012


Za możliwość przeczytania dziękuję

3 komentarze:

 1. Anonimowy11/04/2012

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy11/04/2012

   Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 2. Brzmi ciekawie, trochę śmiesznie, śledzenie czyichś poczynań jest zawsze fascynujące, ale możliwość uczestnictwa w nich to zupełnie inny rodzaj fun'u. Rozejrzę się za tą książeczką :)

  OdpowiedzUsuń